Chcete surfovat anonymně? Zkuste odhodit „kost“…

Časopis Reflex zveřejnil tento týden článek o tom, že společnost Google shromažďuje seznam všech hesel, které jste kdy zadal(a) do jejich vyhledávače...

Google tak má dlouhodobý podrobný přehled o Vašich pracovních a komerčních aktivitách, zájmech, zálibách… ODKAZ

Autor článku, Daniel Baret, přikládá i návod, jak si můžete kompletní seznam svých hesel na Google vyhledat a kde se dá tento seznam údajně i smazat. Věc má ale háček. Jak správně upozorňuje jeden z diskutujících pod článkem, Radek Donát: „Dlužno dodat, že je to možné jenom tehdy, máte-li na Google účet.“ Jinými slovy: společnost Google Vám umožní nahlédnout do seznamu Vámi vyhledávaných (soukromých) údajů pouze tehdy, pokud o sobě prozradíte další (soukromé) údaje. Hmm a to už je na první pohled poněkud podezřelé (stejně jako slib Googlu, že všechna Vaše dosavadní data beze zbytku smaže) :o)

Existuje tedy reálná možnost, jak pracovat s Google, případně na síti obecně, anonymně? (Popravdě, většině uživatelů je to absolutně lhostejné a žádné soukromí nevyžadují. Někteří ale ano :o)

Ano, nabízí se například poměrně složité čarování s IP adresou, existuje ale i jiná, mnohem jednodušší eventualita: můžete komukoliv, kdo by o Vás chtěl shromažďovat údaje, hodit takzvanou „kost“.

O co se jedná? Fungování kosti, jednoduchého (?) počítačového prográmku, vysvětluje jedna z kapitol v románu Kniha zázraků: ODKAZ ODKAZ

„Kost, neboli bone, je jednoduchý počítačový program, který znesnadňuje sledování. V době, kdy uživatel sám nesurfuje na internetu, náhodně vybírá a spouští webové stránky a proklikává se jimi dál.“

Suma sumárum, kost sice sledování neodbourává, ale zásadním způsobem znesnadňuje. Zahlucuje každého, kdo by Vám chtěl nahlížet do soukromí, obrovským množstvím nesouvisejících dat a odkazů, ve kterých se skutečný pohyb původního uživatele po síti ztrácí.

P. S. Jediným zádrhelem je, že je kost zatím pouze literární fikcí a výmyslem. Ale třeba právě pro Vás je programování a ochrana soukromí koníčkem a tento počítačový program se rozhodnete vytvořit. Pokud se o to pokusíte, přeji Vám hodně štěstí (a jestli se Vám to povede, zkuste třeba výsledek své práce také zveřejnit na blogu iDNES) :o)

ML

 

Přečtěte si také:

Neprolomitelná šifra: ODKAZ

Autor: Martin Lavay | sobota 25.4.2015 14:48 | karma článku: 17,73 | přečteno: 1305x
  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 23085x
Novinář, spisovatel, milovník bílé čokolády a včelího medu, obdivovatel Boucherovy Diany, malého Bubu a Médi Bédi i hledač Měsíční šachty a Moctezumova ztraceného zrcadla...

Knihy:

Roztříštěné zrcadlo (2024)

Djatlovova expedice – nová odhalení (2022)

Měsíční šachta (2019)

Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice? (2017, 2022)

Houpačka (2014)

Trubač (2013)

Kniha zázraků (2008)

 

Šéfredaktor YouTube kanálu ZAHADY.info.

Redaktor a šéfredaktor v TV:

 

TV Emurfilm
TVNet Zlín
TV Prima + TV Nova Brno
Kabelová TV Napajedla

Autor a scénárista Večerníčků Valašské pohádky

Autor televizní soutěžní hry 3D
Autor a scénárista celovečerního filmu Elixír mládí

Moderátor, redaktor a vedoucí zpravodajství v radiích:

AZ Radio
Kiss Publikum
Český rozhlas Brno
Radio Čas
Radio Valašsko
Radio Kroměříž

Redaktor v novinách a magazínech:

Týdeník Zlínska
Zlínský deník
Štamgast – Gurmán
Záhady života

Autor stolní společenské hry O...

Autor Neprolomitelné šifry