Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Eugenika? Pssssst! O ní se nemluví…

27. 11. 2015 11:22:00
Šlechtění lepšího, dokonalejšího člověka? Opatrně! Tohle téma je v dnešním, povinně multikulturním světě tabu.

S eugenikou – genetickým šlechtěním člověka, koketoval už starověký řecký filozof Platón. Tvrdil, že ideální potomstvo vzejde jen z těch nejlepších. Z dnešního pohledu čistokrevný rasista, římský básník Claudius Claudianus, už nesmlouvavě naznačil které rasy a národy jsou podle něho na vyšší úrovni a které na nižší. Varoval římské spoluobčany, aby neobcovali s africkými barbary. „Barevní bastardi“ podle něj pošpiní kolébku.

Charles Darwin... byl rasista!

„Pokud nezabráníme tomu, aby se počet bezohledných, ničemných a jinak podřadných členů společnosti zvyšoval rychleji, než lepší třída lidí, národ bude degenerovat a během několika staletí civilizované rasy vyhladí a nahradí rasy divošské,“ ustanovil zásadní pravidlo zakladatel evoluční teorie Charles Darwin. Geniální nesmlouvavý myslitel, který ale vyzdvihoval i solidaritu, altruismus a milosrdenství.

Státníci a vědci chtěli v 19. a 20. století zabránit rozmnožování podřadných lidí

Eugenika oslovila nejvíce učenců na konci devatenáctého a na začátku dvacátého století. Darwinův bratranec Sir Francis Galton založil v roce 1904 Národní eugenickou laboratoř a nedlouho po ní i Společnost pro eugenickou osvětu. V roce 1912 uspořádala Londýnská univerzita první Mezinárodní eugenický kongres, kterého se zúčastnilo tři sta odborníků z celého světa. Včetně vědeckých celebrit. K nejprominentnějším řečníkům patřili rektoři Harvardovy i Stanfordovy univerzity, budoucí premiér Spojeného království Sir Winston Churchill nebo vynálezce telefonu Alexander Graham Bell. Vědci se radili o tom, jak zabránit některým lidem v rozmnožování a jak naopak u jiných podpořit porodnost. Vysoce například vyzdvihli tehdy nově zavedenou sterilizaci mentálně postižených a zločinců v USA. Do debat o eugenice se zapojily i další známé osobnosti. Mezi jinými například obdivovatel myšlenky Světového státu, otec science fiction Herbert George Wells, filozofka a feministka Virginia Woolfová, nositelé Nobelových cen za literaturu George Bernard Shaw, Rudyard Kipling a Thomas Stearns Eliot, volnomyšlenkářský spisovatel Jack London nebo průkopnický letec, konstruktér a prominentní osobnost Charles Lindbergh.

Hitler proměnil slova v činy - po svém

Eugenika pevně zakořenila ve Velké Británii, USA, Švédsku, Švýcarsku... Zcela zásadní dopad měla ale především na dění v Německu. Už v roce 1885 se zde Německá společnost pro antropologii pokoušela zmapovat rasové složení obyvatelstva. Lidé si měřili hlavy, nosy i uši, zkoumali barvu vlasů i očí a zjišťovali, kým jsou. Na začátku dvacátého století se pak už v germánských zemích začalo zcela otevřeně hovořit o rasové hygieně, o sterilizaci duševně nemocných, ale i epileptiků a neduživých, o méněcennosti Židů a černochů a nadřazenosti bílé, zejména nordické rasy. Vyznavači nového učení a obdivovateli eugeniky se stali především nacisté v čele s Adolfem Hitlerem. A o svých ideálech už pouze nedebatovali, ale proměňovali slova v činy. Po vyšvihnutí k moci například odstartovali projekt Lebensborn – Pramen života, podporující rození čistých árijských dětí a do konce Druhé světové války naopak zabili až osm set tisíc Romů, vyvraždili téměř šest milionů Židů a v souladu s přísně tajným plánem GPO – Generalplan Ost Heinricha Himmlera, údajně chtěli i vysídlit za Ural nebo zlikvidovat i padesát milionů Slovanů.

Spojenecký hon na čarodějnice

Německou eugeniku ale ukončilo v roce 1945 vítězství spojenců. A pozůstalí po obětech, ale i mnozí další, otřeseni tvrdostí a nesmlouvavostí nacistických metod šlechtění lidí začali naopak sami celé toto učení a jeho přívržence mimořádně tvrdě a nesmlouvavě napadat. Z lovné zvěře se stali lovci. A začal další, šílený, novodobý hon na čarodějnice. Štvanice! Podporujete eugeniku? Myslíte si, že existují rozdíly mezi lidskými rasami? Myslíte si, že je možné vyšlechtit lepšího člověka? Vezmeme vám titul! Zbavíme vás funkcí! Připravíme vás o prestiž i o práci! Mnozí vědci se proto kvůli davové hysterii raději stáhli do ústraní nebo nenápadně přemalovali své vývěsní štíty. Britskou Dokumentační kancelář pro eugeniku přejmenovali na Galtonovu laboratoř, Eugenická společnost získala nový název Galtonův institut a Americké Dokumentační kanceláři pro eugeniku se už říká laboratoř Cold Spring Harbor.

Eugenika ale není mrtvá, kdepak!“ naznačují ale mnozí vědci a myslitelé i dnes. „Rychleji, výše, silněji! Ideály šlechtění člověka jsou stále živé!“ kombinují olympijská hesla se svými ideály a stojí si důrazně za svým. Hrdí dravci, idealisté, fanatici. Ale také laskaví podporovatelé pokroku a přirozeného směřování vpřed.

Martin Lavay

Autor: Martin Lavay | pátek 27.11.2015 11:22 | karma článku: 18.90 | přečteno: 997x

Další články blogera

Martin Lavay

Zajímavosti o policejních provokacích

Akce Kameny, Akce Aeroflot, Případ Zifčák, Protiislámská demonstrace v sobotu 6. února 2016 v Praze (?)...

8.2.2016 v 16:50 | Karma článku: 39.54 | Přečteno: 1886 | Diskuse

Martin Lavay

Článek iDNES o demonstracích v Praze je výstižnou ukázkou manipulace a demagogie

Novinářská žumpa, žurnalistický paskvil, oslavná óda na bojovníky na jedné straně barikády a zároveň zdrcující odsouzení těch druhých v severokorejském stylu

12.9.2015 v 22:00 | Karma článku: 48.21 | Přečteno: 19258 | Diskuse

Martin Lavay

Zajímavá sci-fi: Marťan (Andy Weir)

Třetí lidská výprava na Mars skončila katastrofálně: už po několika hodinách pobytu na povrchu se přihnala prašná bouře, astronauti se museli urychleně evakuovat a odstartovat zpět k Zemi...

13.8.2015 v 12:12 | Karma článku: 10.17 | Přečteno: 641 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Martin Braun

Jděte už s tou antichartou do háje

Ano, stále se to opakuje, kdykoliv je nutné někoho pošpinit, ozvou se ti jediní spravedliví a zaskřehotají : " podepsal jsi antichartu"...

18.10.2017 v 18:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Pavel Nitka

Nejde jim o koryta! Tak já bych si s dovolením nějaké vzal...

Tak už pozítří to vypukne. Otevřou se volební místnosti a občané rozhodnou o tom, která strana či hnutí nás povede ke světlým zítřkům. Vždyť zájem o spokojenost občana je to, proč se obyčejný člověk vyučí na politika.

18.10.2017 v 18:17 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 33 | Diskuse

Přemysl Čech

Jestli nevědí politici co s penězi, potřebných je více než dost!

Najednou, jako kdyby jim teklo do bot! Najednou se jeden přes druhého nás voliče snaží přimět jít k volbám, a berou si do úst dost silná sousta. Sli bují, že už teď vědí, že slibují nesplnitelné. A navíc, kolik to stojí peněz!

18.10.2017 v 17:31 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse

Jan Ziegler

Jak Tomio Okamura zdevastoval český cestovní ruch

Byl to nynější šéf Strany přímé demokracie, který zařídil přesunutí turistických průvodců z živnosti vázané mezi živnosti volné. Skvělý komentář o tom napsal Václav Novotný v dnešních Lidových novinách.

18.10.2017 v 17:31 | Karma článku: 14.03 | Přečteno: 360 | Diskuse

Jan Adamec

Koblihy, růže, třešně, ganja, nebo plot? Tragikomedie zvaná „volby 2017“

Letošní volby do PS PČR nabízejí opravdu zajímavý výčet kandidujících stran a lidí. Spoluobčany, kteří si doteď marně nalhávali, že se snad jedná pouze o nějakou nevyvedenou anekdotu, mohu bohužel jenom ujistit o jejich omylu.

18.10.2017 v 17:17 | Karma článku: 6.67 | Přečteno: 200 | Diskuse
Počet článků 109 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 968

Novinář, spisovatel, autor webu Zajimavosti.info, milovník bílé čokolády a pampeliškového medu, obdivovatel Boucherovy Diany, malého Bubu a Médi Bédi i hledač Měsíční šachty a Moctezumova ztraceného zrcadla... Kontakt: lavay@seznam.cz

Vítejte, na těchto stránkách si můžete přečíst scénář nového celovečerního filmu Elixír mládí (který zatím nebyl uveden v českých kinech :o), první tři kapitoly z románu Kniha zázraků o zjevení uprostřed Prahy a manipulaci davu, ochutnávku z románu Trubač o gumování Homo sapiens z planety Země, několik humoristických povídek Houpačka, info o Neprolomitelné šifře i další články...Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.